Ana sayfa > Genel > Gadir Hum Bayramı Nedir ?

Gadir Hum Bayramı Nedir ?

Gadir Hum Bayramı açıklama, Gadir Hum Bayramı hakkında, Gadir Hum Bayramı nasıl kutlanır.

Hz.Muhammed(sav)’in Hz.ALi’ ye Hilafet’ i Vermesinin Kutlanmasıdır.

Zilhicce ayının 18. Günü öğle üzeri Resulullah(sav) veda Haccandan dönerken Maide suresinin 67. Ayeti nazil oldu. Yüce Allah(cc) şöyle buyuruyordu: ;

EY PEYGAMBER SANA RABBiNDEN GÖNDERiLMiŞ OLAN EMRi BiLDiR. BUNU YAPMAZSAN, ONUN ELÇiLiĞiNi YAPMAMIŞ OLURSUN.;

Bu ayeti kerime yolda hareket halinde iken nazil oldu. Bu sırada hac kafilesi mekke ile Medine arasında Cuhve vadisindeki Kadiri Humm denen su birikintisinin kıyısına gelmişti. Bu bölge çeşitli bölgelere gidecek hacılar için kesişim ve ayrım noktasıydı.

Hz.Peygamber(sav) önde gidenleri çağırdı ve arkadan gelenleride bekledi. Halk tamamıylada toplanınca namaz kıldırdı. Deve hamutlarından üç basamaklı ve yüksekçe bir mimber yaptırdı. Çeşitli rivayetlere göre yüzbini aşkın müslüman toplanmıştı. Allah’a iman ve kendi peygamberliklerine şahadet edici, birlik ve beraberlikle ilgili bir konuşma yaptı ve sonunda: SiZE PAHA BiÇiLMEZ iKi EMANET BIRAKIYORUM. BiRiSi ALLAH’IN KiTABI KUR’AN DiĞERiDE BENiM EHL-i BEYTiMDiR. BUNLARA SARILIRSANIZ ASLA SAPIKLIĞA DÜŞMEZSiNiZ. BU iKiSiNiN HESABI KIYAMET GÜNÜ SiZDEN SORULACAKTIR.

Daha sonra peygamber Hz.Ali(as)’yi yanına alarak ellerini tutup kaldırdı, öyleki halk her ikisininde koltuklarının beyazlarını gör ve BEN KiMiN MEVLASI iSEM ALi ONUN MEVLASIDIR. ALLAH’IM ONA DOST OLANA DOST OL ONA YARDIM EDENE YARDIM ET, ONU HORLAYANI HORLA. HAKKI ONUNLA BERABER KIL Dedi.

işte bu tebliğden sonra ise Maide suresinin 3. Ayeti nazil oldu; BUGÜN SiZiN DiNiNiZi iKMAL ETTiM, NiMETiMi TAMAMLADIM, SiZE DiN OLARAK iSLAMI SEÇTiM VE HOŞNUD OLDUM, RAZI OLDUM.   Bu ayetten sonra ise orada bulunan müslümanların hepsi Hz.Ali(as)’yi kutladılar. Hz.Ali(as) böylece Allah(cc)’ın emriyle ve bizzat peygamber tarafından kendi yerine tayin ediliyordu. Beyat merasimi tamamlandıktan sonra peygamber(sav) şöyle buyurdu. Allah’ a şükürler ediyorum ki kendi dinini tamamladı. Kendi nimetlerini insanlara tamamladı. Benim risaletim ve benden sonra Ali’nin velayetine hoşnud oldu.

Türkiye’ de Bilindiği Gibi sadece aleviler kutlamaz bu bayramı şia ve caferi mektebinin tamamı kutlamaktadır.

Kopamazsin.com

Tags:
  1. Bu yazıya şimdilik yorum yazılmamış.
  1. Şimdilik geri bağlantı yok